02 липня 2025 року endocrinology@pdmu.edu.ua

Присвячений пам'яті великого Кобзаря -Т.Г. Шевченка пройшов виховний захід з 1 групою 5 курсу медичного факультету 1 за сприяння викладача кафедри ендокринології з дитячими інфекційними хворобами та бібліотеки ПДМУ.

Маловідома інформація про Шевенка свідчить, що  у 1962 року в часописі "Лікарський Вісник" (Чикаго) було надруковано працю В.Плюща (1903—1976) "Медицина України за часів Тараса Григоровича Шевченка". Із зрозумілих причин вона залишилася невідомою для широкого загалу медиків України.

Василь Плющ (Мюнхен, Німеччина)

... З ким із лікарів зустрічався Шевченко і по яких ... лікарнях він міг би лікуватися, встановити нам тепер важко.

Цілком певно, що Тарас Григорович Шевченко був у дуже близьких відносинах з лікарем Андрієм Йосиповичем Козачковським (1812—1889). А.Козачковський був людиною висококультурною, дуже цікавився українською народною поезією і був великим українським патріотом. Після закінчення медичної освіти він довгий час працював як лікар на флоті, під час цієї служби відбував закордонні і навіть кругосвітні подорожі. З 1844 р. він працював повітовим лікарем у Переяславі, де користувався великою повагою місцевої людності. Шевченко познайомився з Козачковським десь на початку 1842 р. в Петербурзі. У серпні 1845 р., під час своєї подорожі по Україні, Шевченко декілька днів гостював на хуторі Козачковського. Цей хутір був розташований поблизу Дніпра. Шевченко не раз милувався чудовими краєвидами, що відкривались в околицях хутора Козачковського — Гирське, і він довго не міг їх забути. Навіть на засланні часто згадував ці чудові краєвиди, відтворював їх у своїх віршах... Чудова панорама Переяслава, Трахтемирова та Монастирища дала потім поетові матеріал для "Сну", написаного вже на засланні... 

Десь у вересні чи жовтні 1845 р. Шевченко сильно застудився і в листопаді хворий приїхав знову до свого приятеля-лікаря. Козачковський, як можна думати, на цей раз не лише пригощав поета, але й докладно його досліджував і лікував. Шевченко розказав тоді приятелеві про своє важке дитинство, про голодівки, що їх він пережив, і, мабуть, про свої попередні захворювання. На цей раз у Переяславі Шевченко написав "Наймичку"... та оду "Кавказ". Пізніше у своїх споминах про Шевченка Козачковський свідчив, що поет писав ці речі без жадного напруження, наче жартома. Зв'язок з Козачковським, як видно з листування Т.Г.Шевченка та його творів, не переривався і під час перебування Тараса Григоровича на засланні.